Konkurs na nowe siedem cudów świata natury

4 czerwca 2009
Konkurs na nowe siedem cudów świata natury

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poparł kandydatury Wielkich Jezior Mazurskich i Puszczy Białowieskiej w ogólnoświatowym konkursie na nowe siedem cudów świata natury. Oba obiekty leżą na obszarze funkcjonalnym Zielonych Płuc Polski i są jedynymi reprezentantami naszego kraju w tym konkursie, przy czym Białowieża startuje w nim wspólnie z Białorusią, na terenie której także leży puszcza.

Wybór nowej listy cudów zorganizowała szwajcarska fundacja New7Wonders. Listę nowych cudów świata natury ustanowią internauci, którzy mogą oddawać swoje głosy do 7 lipca. Internauci z całego świata w plebiscycie na nowe cuda świata natury mogą głosować na 261 kandydatów w 222 państwach.

Organizatorzy konkursu podkreślili, że Mazury znalazły się w głosowaniu ze względu na imponującą liczbę ponad 2 tys. jezior. Mazurskie jeziora zajmują powierzchnię 486 km2. Z kolei Puszcza Białowieska w plebiscycie znajduje się w kategorii E, tj. lasów, rezerwatów i parków narodowych. Powierzchnia całej puszczy przekracza 150 tys. ha (z tego w granicach Polski 62 tys. ha).

Po zakończeniu tego etapu głosowania zostanie wyłonionych 77 kandydatów do nowej listy cudów świata natury. Z tego grona eksperci pod przewodnictwem prof. Federico Mayora, byłego dyrektora generalnego UNESCO, wybiorą 21 kandydatów, z których internauci wyłonią finałową siódemkę. Zabawa zakończy się w 2011 roku. Głosy można oddawać na stronie internetowej www.new7wonders.com. Aby zagłosować, konieczne jest podanie adresu e-mail.

(źródło: PAP)