Relacja z Debaty „Odnawialne źródła energii dla zwykłego mieszkańca wsi”

29 listopada 2017
Relacja z Debaty „Odnawialne źródła energii dla zwykłego mieszkańca wsi”

W dniu 23 listopada 2017 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbyła się debata poświęcona Odnawialnym Źródłom Energii na terenach wiejskich pn.: „Odnawialne źródła energii dla zwykłego mieszkańca wsi”. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Celem debaty  było zwiększenie świadomości mieszkańców obszarów wiejskich na temat możliwości wykorzystania szeroko pojętych odnawialnych źródeł energii, dostępnych technologii oraz możliwości finansowania tego typu inwestycji przez zwykłego mieszkańca wsi.

Wśród panelistów debaty znaleźli się m.in. Marszałek Stefan Krajewski – członek Zarządu Województwa Podlaskiego, praktycy i instalatorzy lokalni związani z dostępnymi technologiami: Dr inż. Małgorzata Smuczyńska oraz Paweł Wyszyński, przedstawiciel organizatora Marcin Muszyc – Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich oraz Doradcy Energetyczni pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku – Michał Frydrych i Daniel Płoński. Bardzo ciekawą prezentację dotycząca rolniczych biogazowi na terenie Niemiec przedstawił gość specjalny Martin Kastner, EnergieVision, Euronatur. Za oprawę merytoryczną oraz moderację odpowiedzialny był prof. dr hab. inż. Maciej Zajkowski. Relację z debaty można obejrzeć i przeczytać pod linkiem:

http://prow.wrotapodlasia.pl/pl/debata-odnawialne-zrodla-energii-dla-zwyklego-mieszkanca.html

bądź:

https://www.youtube.com/watch?v=MZhCfT2EruA

Dziękujemy organizatorowi za zaproszenie Doradców Energetycznych z WFOŚiGW w Białymstoku do grona ekspertów i umożliwienie wypowiedzenia się w tych bardzo ważnych zagadnieniach istotnych szczególnie na obszarze naszego województwa. Dziękujemy za udział w debacie osobom przybyłym na salę jak również śledzącym całe wydarzenie za pomocą transmisji on-line. Liczymy na kolejne tego typu inicjatywy.

Mamy nadzieje, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli obserwować wymierne efekty spotkania, a pokłosiem tego będą zjawiska zmniejszenia niskiej emisji. Cytując słowa prof. dr hab. inż. Macieja Zajkowskiego – „by nam wszystkim żyło się lepiej!”.