Premiera filmu „Biebrza – między jawą a snem”

4 maja 2015
Premiera filmu „Biebrza – między jawą a snem”

29 kwietnia 2015 r. w Białymstoku odbył się premierowy pokaz filmu pt. „Biebrza – między jawą a snem” w reżyserii Paolo Volponi. Realizacja projektu doszła do skutku dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

„Biebrza – między jawą a snem” to 52-minutowa impresja dokumentalna o przyrodzie Doliny Biebrzy zmieniającej się w trakcie czterech pór roku. Film jest oparty jedynie na pięknych zdjęciach przyrodniczych (zdjęcia autorstwa Paolo Volponi), przy akompaniamencie oryginalnie skomponowanej muzyki przeplatającej się z dźwiękami natury. To wyjątkowa historia o losach bohaterów (ssaków, ptaków, żab, motyli i ryb) charakterystycznych dla Doliny Biebrzy, opowiedziana w sposób wcześniej niespotykany. „Biebrza – między jawą a snem” daje żywe i dynamiczne spojrzenie na życie toczące się wokół jednej z najbardziej dziewiczych rzek Europy, na przestrzeni przemijających sezonów.
Produkcja filmu trwała cztery lata. O genezie projektu i żmudnym procesie twórczym Paolo Volponi tak opowiadał w wywiadzie dla magazynu „Salamandra”:
Przede wszystkim nie będzie w nim żadnego komentarza, a jedynie obraz. Scenariusz do filmu „Biebrza, żyjąca rzeka” pisałem na prośbę ówczesnego dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego, Wojciecha Dudziuka. Miała to być prosta opowieść filmowa obrazująca cztery pory roku i dzikość doliny Biebrzy przez pryzmat kilku wybranych bohaterów: gęsi, żab, łosi, różnych ptaków, motyli itp. (…) znowu okazuje się, że stanęliśmy przed bardzo trudnym zadaniem. Mam wręcz wrażenie, że filmowanie czy fotografowanie przyrody w Polsce staje się coraz trudniejsze…
O efektach tych wysiłków wkrótce będzie się mogła przekonać szersza publiczność. Duże zainteresowanie ze strony widzów spowodowało, że kino Helios w Białymstoku postanowiło włączyć tytuł do swego repertuaru w terminie 1-6 maja br. Ponadto film zostanie wyemitowany w telewizji w połowie 2015 r.

 

Premiera filmu „Biebrza - między jawą a snem''

Paolo Volponi podczas kręcenia zdjęć do filmu o Biebrzy
Autor zdjęcia: Mateusz Matysiak