Ochrona miejsc lęgowych bociana

27 listopada 2009
Ochrona miejsc lęgowych bociana

Dzięki środkom finansowym pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku zostało ustawionych 15 specjalnych „bocianich” platform.

Wniosek na realizację tego przedsięwzięcia wystosowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Pomysłodawcom projektu przyświecała idea zapewnienia bocianom odpowiednich warunków lęgowych i zminimalizowanie strat w populacji ptaków, związanych z lokalizacją gniazd na słupach elektrycznych lub na dachach budynków gospodarczych i mieszkalnych.

Liczbę bociana białego na Podlasiu szacuje się na około 7 tys. par, co stanowi ok. 14 % populacji krajowej. Niektóre gniazda umieszczone na dachach lub kominach zagrażają konstrukcjom domów i samym ptakom. Ważące nieraz kilkaset kilogramów gniazda powodują uszkodzenia budynków, zapadają się pod swoim ciężarem i spadają z dużej wysokości na ziemię. Dużą śmiertelność odnotowuje się również na skutek porażenia prądem uczących się latać młodych bocianów, które opuszczając gniazdo napotykają na swej drodze linie energetyczne pod napięciem. Ustawienie specjalnych słupów z platformami powinno zapewnić bezpieczne bytowanie i lęg tego gatunku ptaka.

bocian1

Gniazda zbudowane na kominach zagrażają konstrukcjom domów i samym ptakom