Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku uzyskał dotację z Unii Europejskiej na projekt „Program priorytetowy „Czyste Powietrze” realizowany w województwie podlaskim”.
Realizacja Projektu, w ramach którego wdrażany będzie ogólnopolski Program priorytetowy „Czyste Powietrze” na terenie województwa podlaskiego, przyczyni się w sposób bezpośredni do osiągnięcia celów w zakresie poprawy jakości powietrza i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków i wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła.
W ramach Projektu udzielone zostaną granty na realizację przez grantobiorców przedsięwzięć polegających na przeprowadzeniu termomodernizacji budynków jednorodzinnych, w tym kompleksowej termomodernizacji lub demontażu starych nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakupie i montażu niskoemisyjnych źródeł ciepła wskazanych w programie „Czyste Powietrze” wraz z modernizacją instalacji centralnego ogrzewania (co) i ciepłej wody użytkowej (cwu) oraz montażem instalacji fotowoltaicznej i możliwością montażu instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dodatkowo grantem będzie mogło zostać objęte również wykonanie niezbędnej dokumentacji takiej jak audyt energetyczny, dokumentacja projektowa lub ekspertyzy.
Grantobiorcami mogą być osoby fizyczne będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w tych budynkach jednorodzinnym lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą spełniające warunki Programu „Czyste Powietrze”.
Rozpoczęcie realizacji przedsięwzięcia nastąpiło 01 października 2023 roku (początek okresu kwalifikowalności inwestycji wykonywanych przez osoby fizyczne), zaś jego zakończenie planowane jest na 31 grudnia 2029 roku. Główne zadanie w ramach inwestycji, dotyczące dofinansowania inwestycji realizowanych przez osoby fizyczne w ramach programu „Czyste Powietrze” prowadzone jest od 22.04.2024 roku – początek okresu naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Programu.
Projekt przyczyni się do osiągnięcia następujących wskaźników rezultatu Programu FEnIKS:
- Ilość zaoszczędzonej energii cieplnej: 56550,0000 MWh/rok;
- Szacowana emisja gazów cieplarnianych:
– wartość bazowa 30 380,0000 tony równoważnika CO2/rok,
– wartość docelowa 4 290,0000 tony równoważnika CO2/rok;
- Szacowana emisja gazów cieplarnianych z kotłów i systemów ciepłowniczych przekształconych z zasilania stałymi paliwami kopalnymi na zasilanie gazem:
– wartość bazowa 2 590,0000 ton równoważnika CO2/rok,
– wartość docelowa 530,0000 ton równoważnika CO2/rok.
- Roczne zużycie energii pierwotnej w: lokalach mieszkalnych:
– wartość bazowa 112 440,0000 MWh/rok
– wartość docelowa 31770,0000 MWh/rok
- Liczba dodatkowych użytkowników podłączonych do sieci ciepłowniczej:
– wartość bazowa 0 szt.
– wartość docelowa 28 szt.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Wartość projektu : 307 494 701,00 zł
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 307 494 701,00 zł
Zgłaszanie nieprawidłowości oraz nadużyć w ramach projektu (FEnIKS)